Paminklas VytautuiApie  1 km nuo Vyžuonų yra Kartuvių kalnas. Manoma, kad tai piliakalnis. Pasakojama, kad baudžiavos laikais čia būdavę plakami ar net kariami nusikaltusieji baudžiauninkai. Nepriklausomybės kovų metu čia vyko susirėmimai su bolševikais. Kalno viršūnėje - unikalus paminklas, kurį savo kukliomis lėšomis ir jėgomis per trejus metus (1929 – 1931) pastatė trys paaugliai vyžuoniškiai Pranas Zabulionis, Stasys Gučius, Kostas Saldžius. 

1929 metais per Sekmines susirinkę vaikai: Kostas Saladžius, Pranas Zabulionis, Stasys Gučius sutarė pastatyti paminklą. Kadangi artėjo Vytauto Didžiojo metai, visi rengėsi paminėti šią datą, todėl jaunuoliai nutarė pastatyti ieties formos paminklą, nes tokiais ginklais kariavę LDK laikais. Visi nutarė, kad kiekvienas gaus po 50 akmenų atnešti kiekvieną dieną, jei neatneši – kitą dieną reiks atnešt 100 akmenų. Per vasarą buvo sunešta apie 10-15 vežimų akmenų. Vaikai susilaukė net prezidento Antano Smetonos įvertinimo. Paminklo statyba kainavo ne 1,5 lito kaip buvo planuota, bet apie 200 Lt.

Paminklas stovi ant triaukščio 6 m ilgio pjedestalo, yra 6 m aukščio, trikampės ieties pavidalo. Viršūnėje - metalinis vytis, šonuose – Vytauto Didžiojo, Gedimino ženklai. Paminklo projektą nupiešęs Stasys Gučius, paskui dar išpjaustė jį iš medžio.

1989 m. paminklas restauruotas. 

2017 m. paminklas atnaujintas Utenos rajono savivaldybės paminklotvarkos programos lėšomis.

 

 

Joomla templates by a4joomla